Macrolane – kwas hialuronowy – powiekszanie biustu bez skalpela

Zastowowanie preparatu Macrolane -kwasu hialorunowego – do niechirurgicznego powiększania piersi

Macrolane jest nowym, naturalnym wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego stosowanym do niechirurgicznego powiększania objętości i konturowania ciała.

Bardzo ciekawą i co ważniejsze nieoperacyjną metodą zmiany kształtu i objętości kobiecych piersi jest podawanie pod gruczoł piersiowy preparatu kwasu hialuronowego o nazwie Macrolane. Badania na nim trwały już długie lata. Początki notuje się w 2002 roku w Szwecji, a do tej pory wykonano ok. 2 tys. takich zabiegów w Europie i ponad 40 tys. w Japonii. W Unii Europejskiej Macrolane został zarejestrowany w listopadzie 2007 roku, w Polsce natomiast w lutym 2008.

Macrolane może być stosowany do poprawiania kształtów i objętości wielu okolic ciała z wyjątkiem twarzy. Jest preparatem bezpiecznym, ulega biodegradacji i z czasem zanika nie pozostawiając śladów. W tkankach preparat utrzymuje się 18 do 24 miesięcy, w zależności od stanu piersi, wieku pacjentki, jej stylu życia i aktywności fizycznej. Stosując go w celu powiększenia piersi możemy uzyskać zwiększenie ich objętości o cały numer. W celu podtrzymania efektu należy co roku poddawać się zabiegowi dopełniającemu.

Jest to preparat kwasu hialuronowego oparty na technologii NASHA (Stabilized Non Animal Hylauronic Acid) polegającej na minimalnej modyfikacji cząsteczki kwasu hialuronowego by była ona rozpoznawalna przez organizm jako naturalna substancja, nie wywołująca szybkiej odpowiedzi układu immunologicznego oraz uogólnionej reakcji zapalnej po podaniu.

Macrolane

Macrolane

Produkt jest fizjologiczny i bezpieczny, ulegający powolnej degradacji o długim okresie trwania. Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w skórze, tkance podskórnej i łącznej oraz w płynie stawowym każdego organizmu.

 

Najważniejsze wskazania do zastosowania preparatu Macrolane:

  • ujędrnianie i poprawa kształtu kobiecych piersi, zespół Polanda, lejkowata klatka piersiowa
  • powiększanie i konturowanie ud, łydek i pośladków
  • wypełnianie dużych ubytków ciała
  • kształtowanie mięśni klatki piersiowej, ramion
  • poprawa kształtów anatomicznych żeńskich i męskich narządów płciowych
  • odmładzanie rąk
  • dodanie objętości podeszwowej stóp
  • rekonstrukcja piersi po amputacji

Z badań socjologicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej wynika, że 20-40 % kobiet w wieku rozrodczym bierze pod uwagę zabieg poprawy wyglądu piersi. Tylko jeden procent z nich decyduje się na operację powiększenia piersi przy pomocy wprowadzenia implantów piersi. Powodem tego jest głównie strach przed narkozą, blizną, brak możliwości wyłączenia się z codziennych zajęć zawodowych a także obawa przed nieodwracalnym efektem zabiegu. Alternatywnym sposobem powiększenia i ujędrnienia piersi kobiecej jest zastosowanie preparatu kwasu hialuronowego.

 

Więcej ciekawych informacji na temat powiększania piersi (  biustu ) na stronie KlinikaKolasinski.pl powiększanie biustu .

Zmiana objętości i kształtu piersi przy pomocy kwasu hialuronowego polega na wstrzyknięciu preparatu pomiędzy ścianę klatki piersiowej a gruczoł piersiowy. Stosuje się w tym celu odpowiedniej grubości i długości kaniulę oraz strzykawki z preparatem. W miejscu podania pozostaje niewielka blizna długości 2-4 mm. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, w krótkim znieczuleniu dożylnym lub miejscowym, a trwa on około 30 do 90 minut.

Tego samego dnia pacjentka może wrócić do domu. W miejscu podania zakłada się odpowiedni plaster, który utrzymywany jest 7 dni. Wokół piersi zakłada się plastry modelujące, które również usuwa się po 7 dniach od podania preparatu. Na okres 4 tygodni zakładany jest specjalny stanik sportowy, zalecany do codziennego noszenia w ciągu całej doby. W okresie rekonwalescencji trwającej 2 tygodnie przeciwwskazany jest wysiłek fizyczny i silne uciskanie piersi.

Podaniu preparatu Macrolane w ilości 100 – 120 ml w jedną pierś pozwala na powiększeni objętości piersi o jeden numer.

Macrolane - zdjęcia przed i po

Macrolane – zdjęcia przed i po

Preparat Macrolane – Przed i Po

Preparat ulega biodegradacji , czyli samoistnemu biologicznemu rozpadowi i eliminacji z miejsca podania. W organizmie utrzymuje się 18 do 24 miesięcy w zależności od stanu piersi, wieku, stylu życia i aktywności fizycznej pacjentki. Stąd zabieg jest procesem bezpiecznym i odwracalnym, a w celu utrzymania efektu zmiany objętości i kształtu piersi należy go ponowić po roku czasu.

Macrolane - efekty zabiegu

Macrolane – efekty zabiegu

Objawy związane z samą procedurą podania Macrolane:

Po podaniu preparatu Macrolane pacjentka może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe, a przez kilka dni wyczuwalne jest znaczne zgrubienie i stwardnienie piersi. Stwierdza się również obrzęk okolicy piersi, niewielkie zaczerwienie lub podrażnienie skóry, pieczenie, świąd oraz widoczne zasinienia lub krwiaki pod skórą. Rzadziej może być obecny stan zapalny w miejscu podania. Objawy te ustępują w ciągu najdalej dwóch tygodni od zabiegu. W dalszym przebiegu obserwuje się czasem wytworzenie torebki łącznotkankowej wokół preparatu, co wymaga tzw. ręcznej kapsulotomii, a rzadko kapsulotomii chirurgicznej.

Jaka pacjentka może zostać zakwalifikowana do tego rodzaju zabiegu:

Przede wszystkim tego rodzaju zabieg jest stosowanych u pacjentek młodych, które chcą powiększyć piersi o niewielki rozmiar, lekko je ujędrnić i dodać im objętości. Pacjentki te mają na uwadze odwracalny charakter tego zabiegu, ale też doskonale znają pozytywne aspekty czyli szybki powrót do pracy, zabieg bez narkozy i bez pozostającej blizny.

Do zabiegu kwalifikowane są pacjentki o małych piersiach bez cech opadania, u których warstwa tkanek (skóra, tkanka tłuszczowa podskórna i tkanka gruczołowa) przekracza grubość 2 cm w tzw. „pinch test”

Zabieg wstrzyknięcia preparatu Macrolane

Zabieg wstrzyknięcia preparatu Macrolane

Natomiast dyskwalifikowane są pacjentki, u których wywiad rodzinny w kierunku raka piersi lub jajnika jest pozytywny, które w przeszłości z piersi miały usuwane różnego typu guzki, w wywiadzie miały odczyny uczuleniowe na podawane wcześniej w inne okolice ciała preparaty kwasu hialuronowego, nieprawidłowe wyniki badań piersi (ultrasonografia, mammografia czy rezonans magnetyczny). Warunkiem do zakwalifikowania pacjentki do zabiegu jest roczna przerwa od zaprzestania karmienia piersią i porodu. Z chorób ogólnoustrojowych przeciwwskazaniem do podania preparatów kwasu hialuronowego są również choroby autoimmunologiczne np. choroby tarczycy, a także choroby wątroby, nerek i zaburzenia krzepliwości krwi.

Czy po zabiegu powiększania piersi preparatem Macrolane możliwa jest pełna diagnostyka piersi?

Po powiększeniu piersi preparatem Macrolane w tkankach nie pozostają zmiany w postaci zwłóknień czy zwapnień, tak więc możliwa jest pełna diagnostyka piersi.

Technika zabiegu operacyjnego.

Przed zabiegiem zalecane jest wykonanie odpowiednich badań krwi, moczu, zdjęcie radiologiczne płuc i badanie elektrokardiograficzne serca oraz badanie ultrasonograficzne piersi. Zabieg powinien być przeprowadzony w dniu, w którym pacjentka nie ma miesiączki, a także na dwa tygodnie przed zabiegiem przeciwwskazane jest zażywanie Aspiryny i witaminy E. Względnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest każda choroba skórna klatki piersiowej, co stanowić może zagrożenie w postaci infekcji. W dniu zabiegu wskazane jest by pacjentka była na czczo czyli bez jedzenia i picia. Zabieg musi być przeprowadzony w warunkach sali operacyjnej. Dodatkowo profilaktycznie podawany jest antybiotyk.

Podczas wcześniejszej konsultacji dokładnie omawiany jest kształt docelowy piersi oraz możliwości podania w odpowiednich kwadrantach odpowiedniej ilości preparatu. Jednorazowo maksymalnie podaje się po 100 ml preparatu w każdą pierś.

Kontrole przeprowadzane są tydzień i miesiąc po zabiegu, a następnie rok po podaniu preparatu. Kontrolne badania piersi jak ultrasonografia lub rezonans magnetyczny należy wykonać rok po podaniu preparatu.

W przypadku nie uzyskania satysfakcjonującego efektu preparat można dodać po 3 miesiącach od pierwszej operacji lecz w ilości nie przekraczającej 40 ml na każdą pierś.

Zalecanie pooperacyjne

3-4 tygodnie po zabiegu należy koniecznie nosić odpowiedni stanik sportowy, przeciwwskazany jest wysiłek fizyczny oraz sauna i solarium. Nie wolno także w okresie miesiąca spać na brzuchu.

Preparat Macrolane nie stanowi konkurencji ,ani nie jest w stanie zastąpić protez piersiowych. Jest on jedynie rozszerzeniem oferty dla pacjentek, które chciałyby powiększyć i ujędrnić piersi tylko w nieznacznym stopniu.

Komentarze

comments