Chirurgiczne metody powiększania biustu

Na czym polega operacja powiększania biustu?

Od zarania dziejów  kobiece  piersi uchodziły za symbol kobiecości. Obecnie znaczna część kobiet wykazuje niezadowolenie z wyglądu swoich piersi, uważając, że są albo za małe, albo zbyt obwisłe, przez co nie jedna z nich popadła w kompleksy. Wiele kobiet bardzo chętnie chciałoby wprowadzić zmiany w wyglądzie swojego biustu, dlatego bardzo popularne stały się zabiegi operacji plastycznych pomagające kobietom uzyskać wymarzony biust.

Operacja plastyczna powiększania piersi polega na umieszczeniu implantów pod piersią nadając im nowego, bardziej pożądanego kształtu i wyglądu. Operacja plastyczna biustu często jest nazywana także augmentacją lub mammoplastyka.

Trend na powiększanie sobie piersi panuje od bardzo dawna zarówno w Polsce jak i zagranicą. Duży popyt i wciąż rosnące zainteresowanie zapoczątkowało dynamiczny rozwój tej gałęzi medycyny. Na rynku można spotkać bardzo wiele rodzajów implantów, są zarówno silikony spoiste, w postaci żelu czy roztworu soli fizjologicznej. Istotna jest tutaj także powierzchnia, dawniej stosowano gładką dziś częściej stosuje się implanty z powierzchnią teksturową. Aby odpowiednio dobrać implant zależy przede wszystkim zwrócić uwagę na budowę anatomiczną, rozmiary klatki piersiowej czy wielkość gruczoły sutkowego. Wszystko zależy również od oczekiwanych efektów samej zainteresowanej.

Bardzo staranie należy dobierać implanty, każdy implant wykorzystywany do operacji plastycznej powinien spełniać określone kryteria, do głównego z nich należą wytrzymałość oraz sprężystość.  Dodatkowo może on być pokryty powłoką tytanową, która bardzo dobrze tolerowana jest przez organizm człowieka. Ceny implantów kształtują się od trzech do nawet ośmiu tysięcy złotych.

Powiększanie biustu – przygotowania do zabiegu

Operacja powiększania biustu jak każda inna operacja poprzedzona musi być konsultacjami. Podczas takich konsultacji lekarz zbiera wywiad chorobowy, omówi szczegółowo przebieg operacji, uzgodniona zostaje metoda, tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Przed zabiegiem należy wykluczyć ewentualnie przeciwwskazania, w tym celu lekarz zleca przeprowadzenie badania USG lub mammografie, aby wykluczyć choroby piersi. Po zweryfikowaniu wyników badań wstępnych lekarz decyduje o kwalifikacji do zabiegu oraz informuje jak przygotować się do zabiegu, przeprowadzane są też konsultację z lekarzem anestezjologiem, który odpowiedzialny będzie za narkozę.

Pacjent podczas konsultacji zostanie poinformowany odnośnie spożywania posiłków oraz napoi, zażywania leków itp. Zaleca się konsultację ginekologiczną u kobiet stosujących doustną antykoncepcję, możliwa jest konieczność odstawienia na pewien czas tabletek. Wskazane jest ograniczenie a najlepiej odstawienie papierosów, na co najmniej dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Jeden dzień przed zabiegiem, możemy spotkać się z koniecznością ogolenia np. pach wszystko uzależnione jest od miejsca wykonywanego cięcia. Po zabiegu konieczna jest, co najmniej dwudniowa hospitalizacja, dlatego zaleca się przygotować do noclegu w szpitalu, bądź klinice. Ciuchy zakładane przez głowę są niepraktyczne, gdyż pewien czas po zabiegu podnoszenie rąk do góry jest niewskazane i sprawia ból, dlatego staramy się przygotować praktyczniejszą garderobę.

Powiększanie biustu – przebieg operacji

Operacja plastyczna biustu wykonywana jest zazwyczaj pod narkozą. Zabieg trwa godzinę góra dwie, po zabiegu konieczna jest hospitalizacja, przez co najmniej dwie doby. Przebieg operacji zależy od zastosowanej metody. Implanty umieszczane są przez niewielkie nacięcia trzy  – czterocentymetrowe, wykonywane są one wokół brodawki lub prowadzone w fałdzie gdzie pierś łączy się z klatką piersiową. Po wykonaniu cięcia wytworzona zostaje kieszeń, do której wkładany jest przygotowany implant piersi.

Implanty umieszczane są również technikom endoskopową, gdzie cieńcie wykonywane jest pod pachą lub w okolicach pępka. Implanty umieszcza się pod tkanką piersiową lub pod mięśniami ściany klatki piersiowej. Po zabiegu mogą być zastosowane dreny ich użycie uzależnione jest od praktyki lekarskiej.

Przez ok. 8 tygodni po operacji piersi usztywnione są specjalnym biustonoszem, który używany jest na dzień oraz w nocy, kilka tygodni minimum cztery po operacji spać można wyłącznie na plecach, zaleca się również ograniczenie aktywności fizycznej.

Rekonwalescencja po zabiegu

Przez pierwsze kilka dni odczuwalny może być ból, występuję on najczęściej przy umieszczaniu implantów pod mięśniami, przez ten czas podawane są środki przeciwbólowe. Po skończonym okresie hospitalizacji i usunięciu drenów pacjentka wychodzi do domu. Pierwsza kontrola jest po tygodniu, podczas której ściągane są szwy.

W pierwszym tygodniu po zabiegu zalecany jest odpoczynek, do codziennych czynności wracać można, po co najmniej dwóch tygodniach, wyjątkiem są czynności wymagające unoszenia rąk do góry, które można wykonywać dopiero, po co najmniej 6 tygodniach. Czas noszenia specjalnego biustonosza ustalany jest indywidualnie.

Po trzech miesiącach uważa się zabieg za trwały. Zalecane są kontrole po miesiącu, trzech oraz po roku. Implanty zasłaniają ok. 1/5 tkanki gruczołu piersiowego, dlatego badania piersi poprzez mammografie mogą być niedokładne, zaleca się rezonans magnetyczny lub sonografię.

Komentarze

comments